• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 29 października 2011, Sobota / Ilość wyświetleń: 5506

W Rabce-Zdroju ukazało się nowe czasopismo. Wiadomości będą konkurować z Wieściami

Przez lata w Rabce-Zdroju nie było żadnej lokalnej gazety, a teraz są dwie. Dziś ukazał się pierwszy numer "Wiadomości Rabczańskich", które będą konkurencją dla ukazujących się od kilku miesięcy "Wieści Rabczańskich", a które z kolei pół roku temu były... "Wiadomościami Rabczańskimi". Skomplikowane? Nic dziwnego. Niezorientowanym w rabczańskim światku na pewno trudno się w tym wszystkim połapać.

No więc spróbujmy to uporządkować celem wyjaśnienia. Najpierw były "Wiadomości Rabczańskie". Pierwszy numer, po kilkunastoletniej przerwie, ukazał się w kwietniu tego roku. Historyczne pismo reaktywowało Stowarzyszenie Nauczycieli, Absolwentów i Miłośników Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera. Niedługo potem okazało się, że tytuł "Wiadomości Rabczańskie" został w przeszłości zarejestrowany i pozostaje we własności ówczesnego wydawcy. Stowarzyszenie "Romera" zrezygnowało więc z dotychczasowej nazwy, ogłosiło sondę w której Czytelnicy zdecydowali, że w tej sytuacji tytuł czasopisma należy zmienić na "Wieści Rabczańskie". Pod tą nazwą pismo wychodzi co miesiąc do dzisiaj. Wydawane jest na kolorowym papierze, ma nakład 1000 egzemplarzy i jest bezpłatne.

Od dziś ma konkurencję w postaci "Wiadomości Rabczańskich". Nowe "Wiadomości" mają już jednak zgodę na używanie tej historycznej nazwy. - Wracają "Wiadomości Rabczańskie" w formie, jaką powinni pamiętać dzisiejsi 25-latkowie. Gazeta w swej papierowej wersji pozostaje tradycyjnie czarno-biała, a siłą jej wyrazu jest przede wszystkim słowo - pisze wstępie do pierwszego numeru redaktor naczelny "Wiadomości Rabczańskich" Piotr Kolecki.

Twórcy pisma zachęcają: "W numerze przeczytacie m.in. o spacerze, na który wybrała się Pani Burmistrz oraz o miłości do Rabki Artura Ilgnera; sięgniecie do źródeł rabczańskich zdrojów i "tajnych" kartotek GOPR-u; poznacie bliżej gryzonie znad Raby; zapoznacie się z ofertą kulturalną naszego miasta; znajdziecie istotne dla rabczan informacje, adresy, telefony.... i nie tylko...".

Wydawcą "Wiadomości Rabczańskich" jest Fundacja Rozwoju Regionu Rabka. Redaktorem naczelnym jest wspomniany Piotr Kolecki, sekretarzem redakcji Hanna Kicińska-Praisner, a sekretariat prowadzi Małgorzata Woźniak. Nakład pierwszego numeru wynosi 500 egzemplarzy. Pismo jest płatne - kosztuje 5 złotych.

(mr)
Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09
Reklama