• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 20 czerwca 2024
  • Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama
Wiadomości
Data: 15 września 2011, Czwartek / Ilość wyświetleń: 5450

Rabczanie pomogą 6-miesięcznej Alicji z Warszawy

W najbliższą niedzielę 18 września w godz. 11-21 w rabczańskiej Księgarnio Kawiarni przy ul. Podhalańskiej 21 A odbędzie się charytatywny kiermasz rzeczy używanych, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc półrocznej Alicji Włodarczyk z Warszawy. Pieniądze potrzebne są na kosztowną operację serduszka niemowlęcia.

Alicja urodziła się 21 stycznia 2011 r. jako w pełni zdrowe dziecko. Dwa tygodnie później, zupełnie nieoczekiwanie, dziewczynka zsiniała podczas karmienia, a każdy oddech sprawiał jej ból. Natychmiast została przewieziona do warszawskiego szpitala przy ul. Litewskiej. Po przyjeździe jej stan był już bardzo ciężki, doszło do wstrząsu kardiogennego. Z powodu niewydolności oddechowo-krążeniowej musiała być natychmiast intubowana. Dla rodziców widok był przerażający, byli bezsilni, ale nie tracili nadziei.

Po wieloetapowych badaniach u Alicji rozpoznano: niewydolność serca, mnogie ubytki przegrody międzykomorowej serca w części mięśniowej, przykoniuszkowo, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej z cechami niescalenia mięśnia sercowego (kardiomiopatia gąbczasta).

Alicja spędziła 2 miesiące na OIOM-ie, była niewydolna oddechowo, krążeniowo, wymagała karmienia przez sondę. Każdy dzień przynosił nowe zmartwienia, wystąpił rozległy stan bakteryjny, zapalenie płuc. Lekarze zaczęli przygotowywać rodziców na najgorsze.

Jednak stan Alicji z dnia na dzień cudem zaczął się stabilizować, dzięki czemu można było wykonać operację polegającą na założeniu bandingu tętnicy płucnej, co umożliwiło jej samodzielne oddychanie. Niestety po operacji nastąpiły kolejne powikłania i dziewczynka dopiero po 4 miesiącach pobytu w szpitalu mogła wrócić do domu.

Mimo tych wszystkich przeżyć i niełatwego startu, Alicja jest bardzo pogodnym dzieckiem. Obecnie jej stan jest całkiem dobry, chociaż mało przybywa na wadze i szybko się męczy. Poza tym długotrwały pobyt w szpitalu - unieruchomienie, karmienie przez sondę, oddychanie przez respirator - spowodował opóźnienie psychoruchowe.

W ciągu najbliższych miesięcy Alicja będzie musiała przejść operację, podczas której zostanie zdjęta opaska z tętnicy płucnej oraz wykonana korekta wady. Niestandardowa lokalizacja ubytków w przegrodzie międzykomorowej (na koniuszku serca), mnogość tych ubytków, a także upośledzona kurczliwość lewej komory powodują, że operacja ta jest bardzo ryzykowna i trudna do przeprowadzenia. Dlatego rodzice Alicji bardzo chcieliby oddać córeczkę w ręce Profesora Edwarda Malca, który jest autorytetem w dziedzinie kardiochirurgii. Niestety, koszt operacji wynosi 20 000 EUR i znacznie przekracza możliwości finansowe rodziny, dlatego zwracają się o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli i o wielkim sercu.

Niedzielny kiermasz ma pomóc w zebraniu pieniędzy na operację. "Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszej kawiarni tego dnia. Chcemy pomóc 6-miesięcznej dziewczynce - Alicji Włodarczyk, która urodziła się z wadą serca i wymaga drogiej operacji. Historia, jakich niestety wiele w naszym kraju, ale ten maluch jest córką naszego przyjaciela, więc robimy, co możemy. Przyjaciele przynieśli przedmioty, książki itp.których już nie używają, a mogą być atrakcyjne dla innych. Jeśli chcecie pomóc, po prostu, wpadnijcie, kupcie coś lub przynieście coś na sprzedaż. Cały dochód będzie przeznaczony na szkraba. Bliższe info na stronce:http://www.mam-serce.pl, przez którą można też znaleźć inne formy pomocy Alicji" - zachęcają organizatorzy kiermaszu z Księgarnio Kawiarni. Do zaproszenia przyłącza się także redakcja portalu Gorce24.pl.

Opracował (mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama