• Piątek, 5 marca 2021
  • Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

Informacje

By czytać się chciało (zdjęcia)

Data: 11 stycznia 2021, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 452

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej przystąpiła do programu promującego czytelnictwo.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, po złożeniu wniosku do organu prowadzącego, biblioteka szkoły im. Jana Pawła II z Kasinki Małej - Zagródca otrzymała we wrześniu 2020 r. środki finansowe, dzięki którym została doposażona w lektury szkolne oraz nowości czytelnicze.

Uczniów tej placówki zaangażowano w różnego rodzaju wydarzenia. Zagródczanie wzięli m. in. udział w prelekcji „7 powodów, dla których watro czytać”, podczas której dowiedzieli się o wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży oraz w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. W szkole zorganizowano kiermasz książek. Udostępniono wtedy wszystkim foldery „Głośno czytać każdy może”. Wychowanków placówki zaangażowano również do konkursów plastycznych: „Dobry zwyczaj wypożyczaj" (w konkursie zostały wyróżnione trzy uczennice), „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty”, „Portret mojej ulubionej postaci fantastycznej z bajki, baśni, legendy lub powieści” (trzech uczniów zdobyło nagrody w III grupach wiekowych).

Ponadto w szkole zrealizowano osiem projektów edukacyjnych wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej.
Uczniowie kl. I - III wzięli udział w programie kaligraficznym „Od pętelki do literki”. Podsumowaniem ich pracy był konkurs ładnego pisania zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną. Każdy jego uczestnik miał za zadnie kaligraficznie przepisać fragment cytatu z książek zakupionych z programu. Uczniowie kl. I zapoznali się z nowo zakupionymi książkami z serii „Czytam sobie”, a potem je zilustrowali (program „Jak cię odczytują, tak cię malują”).
Wychowankowie klasy II i III uczestniczyli w programie innowacyjnym „Jestem patriotą - wychowanie do wartości”. W jego ramach przeprowadzili między sobą wywiady na temat książek wydawnictwa Literatura: „Wojny dorosłych - historie dzieci”. Wywiad ten został uwieczniony na zdjęciach. W październiku, czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, wychowawca w klasach II - III prowadził przez cały miesiąc „Czytające przerwy”.
Uczniowie klasy IV wykonali książkę tematyczną techniką lapbooka (Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”, Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”), a dzieci z kl. V zapoznały się z wybranymi mitami greckimi, przebrały się za postacie mitologiczne i zrobiły zdjęcia (program „Bogowie i  boginie”).

Klasa VI  wykonała fotografie metodą sleeveface (program „Sleeveface - ubieramy się w książkę”). W efekcie powstały kreatywne, zabawne zdjęcia.

Młodzież z klasy VII zrobiła zakładki tematyczne związane z lekturami: „Balladyną” Juliusza Słowackiego oraz „Stowarzyszeniem umarłych poetów” Nancy Kleinbaum („By czytać lektury się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”), a uczniowie klasy VIII stworzyli „Sketschnotkę” – notatkę rysunkową  na temat książki „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Dzięki akcjom promującym czytelnictwo koordynowanym przez bibliotekarkę i nauczycieli nasi wychowankowie chętnie uczestniczyli w zadaniach oraz wykazali się dużym zaangażowaniem w realizacji klasowych projektów – podkreślają nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej.

Dzięki udziałowi w programie szkoła wzbogaciła księgozbiór biblioteki o nowe pozycje. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne woluminy: lektury, bestsellery, książki znanych autorów, dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczniów.

Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwali naszym uczniom miło spędzić czas, dostarczy wielu radosnych chwil, wrażeń, rozbudzi zainteresowania czytelnicze – podkreśla szkolna bibliotekarka.

 Monika Piwko - Bieniek / materiały prasowe

Galeria zdjęć