• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 17 kwietnia 2024
  • Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Reklama
Wiadomości
Data: 18 października 2021, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 3380

Ćwiczenia powiatowe jednostek PSP i OSP z terenu powiatu nowotarskiego na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce-Zarytem (zdjęcia)

W Rabce-Zarytem na terenie ZWiKu odbyły się dziś powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze.

- Tematem ćwiczeń było współdziałanie podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas działań ratowniczo-gaśniczych związanych z katastrofą lotniczą oraz emisją substancji chemicznej w laboratorium na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce-Zdroju i sąsiadującym poligonie ćwiczebnym GOPR. Wsparcie procesu technologicznego oczyszczalni ścieków poprzez odpompowanie nadmiaru wody ze zbiornika osadowego na końcu technologicznego procesu oczyszczania - wyjaśnia mł. bryg. mgr inż. Piotr Krygowski z KP PSP w Nowym Targu.

Scenariusz do ćwiczeń wyglądał następująco:

W miejscowości Rabka-Zdrój w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Zaryte 141 pilot czteroosobowego prywatnego samolotu pasażerskiego zgłasza problemy z silnikiem. W wyniku awarii spadający samolot zahaczył skrzydłem o dach budynku administracyjnego ZWiK, w którym znajduje się laboratorium, następnie rozbił się na terenie poligonu ćwiczebnego GOPR.

Zdarzenie miało miejsce w trakcie uzupełniania odczynnika w postaci kwasu solnego przez pracownika laboratorium ZWiK, znajdującego się bezpośrednio pod miejscem kontaktu skrzydła samolotu z dachem budynku. Pracownik laboratorium upuścił szklany pojemnik z kwasem doprowadzając do emisji substancji w pomieszczeniu laboratorium, następnie na skutek utraty przytomności osunął się na ziemię rozbijając szklaną gablotę z odczynnikami, gdzie m.in. znajdował się amoniak, doprowadzając do emisji kolejnego medium. Pozostali pracownicy ZWiK na skutek zarządzonej przez kierownika ewakuacji opuścili budynek, wewnątrz pozostał tylko nieprzytomny pracownik laboratorium.

Kierownik służby BHP ZWiK zadzwonił na numer alarmowy 112 powiadamiając o zaistniałej sytuacji. Przekazuje informację, że jeden rząd foteli wraz z dwoma nieprzytomnymi pasażerami wypadł z samolotu podczas katastrofy i znajduje się poza terenem objętym pożarem. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymuje powiadomienie z WCPR o zdarzeniu w rejonie ZWiK, i kontaktuje się telefonicznie z kierownikiem BHP. Ten potwierdza katastrofę małego samolotu pasażerskiego oraz pożar paliwa lotniczego w miejscu katastrofy oraz informuje, że pracownicy opuścili budynek, natomiast wewnątrz laboratoriom przebywa nieprzytomny pracownik. Weryfikując zgłoszenie, dyżurny operacyjny SKKP w rozmowie z Kontrolą Ruchu Lotniczego Lotniska w Nowym Targu ustala ilość osób znajdujących się na pokładzie samolotu pasażerskiego, dowiadując się, że w katastrofie uczestniczą jeszcze dwie osoby, które prawdopodobnie pozostały wewnątrz palącego się samolotu. Podczas przyziemienia samolotu uszkodzona została również śluza zbiornika oczyszczalni ścieków co spowodowało nadmierny przyrost gromadzonej wody w zbiorniku i konieczność wypompowania jej nadmiaru w celu prawidłowego kontynuowania procesów technologicznych oczyszczalni.

W ćwiczeniach brali udział strażacy z KP PSP Nowy Targ (GBA 2,5/25, GCBA 9/60, GBA 2,5/20, SLRR, GBA 2,5/26, GCBARt 5/42, SLRR, SRChem), OSP KSRG: OSP Raba Wyżna (GBA 2,5/16, OSP Rdzawka GBARt 2,5/27), siły i środki Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – wariant pompowy: JRG Rabka-Zdrój SLOp, JRG Zakopane SLKw, JRG Myślenice SLRR – z pompami szlamowymi, OSP spoza KSRG z terenu powiatu nowotarskiego:OSP Chabówka (GBAM 3/24/8, OSP Ponice GLM) oraz służby wspomagające KSRG: KP Policji w Nowym Targu, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego - Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu i Straż Miejska w Rabce-Zdroju.

red./
Reklama
Zobacz także
Reklama