• Niedziela, 26 czerwca 2022
  • Imieniny: Jana, Pawła, Miromira

Informacje

Eko-logicznie w uzdrowisku (zdjęcia)

Data: 19 maja 2022, Czwartek / Ilość wyświetleń: 654

Tegoroczna EKO-majówka obfitowała w atrakcje – wydarzenia odbywały się równoległe w trzech strefach – na scenie, w strefie targowej i w strefie dla dzieci. Na scenie prezentowały się młode talenty ze Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej prowadzonego przez Beatę Czajkę-Rolińską z towarzyszeniem muzyki na żywo i Studia Tańca So Beat z Rabki i Nowego Sącza. Ukoronowaniem tych występów był spektakl Teatru Kultureska z Krakowa, oczywiście wszystko w duchu ekologii i dbania o środowisko.

Przez cały czas trwania imprezy można było brać udział w konkursach przypominających wiedzę na temat segregacji śmieci, czystości powietrza, zmian klimatu, źródeł ciepła i emisji gazów cieplarnianych. Do wygrania były neutralne dla środowiska nagrody: biodegradowalne środki użytku codziennego, od kosmetyków po naczynia. Nagrody przekazali też wystawcy ze strefy targowej, również wybrani pod kątem świadomości ekologicznej: Zdrowy Tydzień, Uzdrowisko Rabka S.A., Zrzeszenie Pszczelarzy Gorczańskich, Wikliniarstwo Marek Czech, Oriflame – KOSMETYKI WEGAŃSKIE, LódGór – lody z owczego mleka, Kolorowy Zwierzyniec Kasi – zabawki z naturalnych materiałów. Dostępne były też stanowiska edukacyjne organizacji pozarządowych: krakowskiego Alarmu Smogowego, PSONI, Europe4Youth. Mieszkańcy mieli też możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami samorządu, zarówno z gminy, jaki i z powiatu. Koło Gospodyń Wiejskich z Chabówki serwowało dania na biodegradowalnych naczyniach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa dziecięca, gdzie na świeżej majowej trawie odbywały się zajęcia z ubierania drzewa, warsztaty upcyklingowe „Morskie stworzenia”, warsztaty wikliniarskie i układanie ścieżki sensorycznej. Dzieci i dorośli świetnie bawili się też podczas gry terenowej w Parku Zdrojowym, gdzie musieli się wykazać wiedzą o środowisku, ale też orientacji w terenie i logicznego myślenia.

Organizatorzy cieszą się z sukcesu zbiórki śmieci problematycznych – widać, że była wyraźna potrzeba takiej zbiórki.

Nowością na tegorocznej EKO-majówce był konkurs na EKO-MIEJSCE w gminie Rabka. Plebiscyt miał na celu zmianę świadomościową. - Chcemy zmieniać Rabkę na lepszą, przyjazną środowisku, zdrowszą, wrażliwą na potrzeby mieszkańców. - mówią organizatorzy wydarzenia - Nie wszystko da się zrobić od razu, ale wspólnym działaniem możemy zrobić krok do przodu. Na początek zaplanowaliśmy konkurs punktów gastronomicznych – pod kątem ekologii. Zaprosiliśmy do zgłaszania restauracje, bary, bistra, kawiarnie i punkty z jedzeniem znajdujące się na terenie gminy Rabka-Zdrój. Odzew nie był szeroki, ale udało się wyłonić zwycięzcę, dla którego promowanie się świadomością ekologiczną jest ważne. Wybór zwycięzcy został dokonany na podstawie formularza na stronie internetowej. Zaszczytne miano rabczańskiego EKO-miejsca 2022 zdobyła..... Restauracja PRZEŁĘCZ! przy ul. Jana Pawła II 57A w Rabce. W nagrodę otrzymała pakiet biodegradowalnych naczyń i możliwość promowania się mianem EKO-MIEJSCE przez kolejny rok.

Źródło: Stowarzyszenie Lokomotywa

Fot. Marta Skrocka, Antonina Chrustek, Jan M. Roliński

Galeria zdjęć